Zamanı Doğru Kullanmanın Yöntemleri

Zamanı verimli kullanmak bizim elimizde. Verimli derken sürekli koşturmaca içinde olmanızdan ve kendinizi hırpalamanızdan bahsetmiyoruz. Yapmak istediğiniz işleri tamamlayamamanızın sebebi çoğu zaman zamansızlık değil plansızlıktır. Sanılanın aksine evde boş oturanlar değil mesaisi olan çalışanlar daha aktiftir ve işten arta kalan kısıtlı zamana daha çok aktivite sığdırır. Boş olmak, ajandanızın olmaması, uyuşukluk yaratır ve en ufak işleri bile ertelemenize yol açar.

  • Haftalık yapmanız gereken işleri not aldığınız bir ajandanız olsun. Bu ajandada iş, aile ve sosyal hayatınıza dair gerekliliklerin yanı sıra keyfi aktiviteler, kişisel bakımınıza ve ihtiyaçlarınıza yönelik notlar da mutlaka olmalı.
  • Güne mümkün olduğunca erken başlayın; çamaşır, bulaşık vb. işler için makinenizi işe gitmeden önce çalıştırmış olun.
  • Spor yapmaya vakit ayıramıyorsanız işinize yürüyerek gitmeyi tercih edin, merdivenleri kullanın. İş yeriniz uzaksa otobüsten bir durak önce inip yine de eve yürüyebilirsiniz.
  • Aynı anda birden fazla iş yapabilmelisiniz. TV karşısında dizi-film seyrederken bir yandan ertesi gün için yemek hazırlayabilirsiniz.
  • Telefon üzerinden halledebileceğiniz işler de olabilir. Şarjım bitti diye panik olanlardansanız aracınızda mutlaka bir şarj aleti bulundurun.

Siz ne düşünüyorsunuz ? Bir yorum bırakın.