Yılbaşının Olmazsa Olmazları

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık‘ı 1 Ocak‘a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılır. 

Evet, çok az kaldı Yeni Yılın Gelmesine!

 Bu günü anlamlı kılacak olan klasikler ise makalemizde… Gelin hep birlikte bir yılbaşı gecesinin olmazsa olmazı yılbaşı klasiklerine göz atalım.

 

Çam Ağacı…

Yılbaşında çam ağacı süslemek, Türk adetlerinde her ne kadar yer almıyor olsa da son dönemlerde, özellikle metropollerde yeni yılın gelişi ile süslenmek üzere satın alınan yılbaşı çamlarına rastlamaktayız. Ben kişisel olarak bu hazırlığı sevdiğimi söyleyebilirim. Bazı kaynaklara göre çam ağacı hazırlama geleneğinin ilk olarak Almanya’da doğduğu söyleniyor. Her ne kadar ulus ve inanış olarak bu geleneğe yabancı olsak da coşkulu bir süreç olduğu ve özellikle çocukların çok da sevdiğini söyleyebilirim bu çam ağacı süsleme işini… Renkli süslemeler ve ışıl ışıl yanan ışıklarla bezeli bir çam ağacı yılbaşı coşkusunu yaşamak isteyenler için ideal bir klasik.

 Tombala…

Birinci çinko, ikinci çinko nidaları ile şenlenen tombala oyunu yılbaşının en keyifli klasiklerinden. 7’den 77’e hemen herkes için eşit keyif dağıtan tombalayı her hane için ayrıcalıklı kılacak olan detaylar ise hane bireylerinin hayal gücünde saklı. Dilerseniz küçük hediyeler, dilerseniz bozukluklar ya da ufak tefek şekerlemeler ile hedeflendirilmiş bu oyunda herkes ufak tefek bir şeyler kazanmanın keyfini yaşıyor. Kısacası her birey yeni yıla kazanarak giriyor…

 Milli Piyango Bileti…

“Belki de sıra sizde” diyerek satışa sunulan milli piyango biletleri yılbaşına özel ikramiye seçenekleri ile yeni umutlar vaat ederken hayal kurmayı da yeniden hatırlatıyor. Kimileri piyangodan kazanç sağlayamamanın yeni yıla umutsuz başlanmasına neden olduğunu düşünedursun ben kişisel olarak kısa bir süre dahi hayal kurulmasını sağladığından milli piyangonun geleneksel tadını yaşamayı tercih edenlerdenim.

 Saat 24.00 Şimdi Dansöz Zamanı…

Yeni yılın ilk saatine geri sayımın ardından ekranları şenlendiren dansöz, yılbaşı gecelerinin olmazda olmaz tatlarından. Bu geleneği bozmaksızın sürdüren televizyon kanallarından birine odaklanarak yeni yılı oynayarak karşılamak sürdürülmesi gereken yeni yıl klasiklerinden…

 Hediye Vermek,  Hediye Almak… 

Ama küçük, ama büyük… Çam sakızı çoban armağanı… Yarım elma gönül alma… Adına her ne derseniz deyin, yeni yılda sevdiklerinize mutlaka küçük de olsa bir hediye verin. Kalabalık bir aile toplantısında yeni yılı kutlayacaklar, bütçelerine uygun herkese hediye vermekte zorlanabilirler elbette ancak hatırlanıldığını bilmek ve hatırlandığını hissettirmek herkes için iyidir. Tavsiyem daha önceden birlikte çekilmiş bir fotoğrafın bastırılarak, küçük bir çerçeveye konarak (hatta çerçeveyi de kendiniz hazırlayabilirsiniz) hediye edilebilir böylece önceki yıllardan bu zamana uzanan beraberlikleri bir fotoğraf çerçevesi içinde zamansız kılabilirsiniz.

 Kırmızı Don Alın, Donanın…

İnanışa göre yılbaşında kırmızı bir şeyler giymek uğur getirir, yeni bir don ise yeni yılda donanmak anlamına gelir. Bu gelenek gerçekten bunları getirir mi bilinmez ancak inanırsanız neden olmasın? Denemekten kimseye zarar gelmez…

 

Siz ne düşünüyorsunuz ? Bir yorum bırakın.