Yaz Döneminde Sağlık İçin Yapmamız Gerekenler

Yaz aylarında kendini hissettiren aşırı sıcaklar sebebiyle yaşanabilecek bütün  olumsuzluklar göz önüne alındığında, bedensel ve ruhsal sağlığımız için yaz döneminde özellikle dikkat etmemiz gereken bir takım faktörler bulunmaktadır. İşte size birkaç küçük hatırlatma:

Yaz aylarında günlük yaşamımızı etkileyecek bir diğer faktör de “tatil dönüşleri”dir. Tatile henüz gitmemiş olanlar tatile gidecek olmanın heyecanı ve yıl boyunca çalışmış olmanın verdiği yorgunluk hissiyle işlerinde bezginlik ve motivasyon düşüklüğü hissedebilirler. Diğer taraftan tatilden yeni dönenler çalışma hayatına geri dönmekte bir takım zorluklar yaşayabilirler. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda tatili nasıl geçirdiğimiz önem kazanmaktadır. Bu durumda izlenmesi gereken en iyi yol tatili bölmek ve sene içerisinde eğer yapılabiliyorsa 3-4 kez ufak tatillere çıkmaktır. Bir diğer önemli nokta da tatildeki boş zamanımızı nasıl değerlendirdiğimizdir. Kendimize yeni şeyler katabileceğimiz aktivitelere yer vermek, örneğin yeni yerler görmek, yeni kitaplar okumak, tatilin daha yararlı geçmesine katkıda bulunacaktır. Tatil döneminde beslenme ve uyku alışkanlıklarımızı mümkün olduğu kadar değiştirmemek de tatil dönüşü yaşayabileceğimiz uyum sıkıntısını azaltacaktır. Ayrıca tatil dönüşü adaptasyonumuzu sağlamak için döner dönmez işe başlamak yerine son bir kaç günü evimizde geçirmek faydalı olacaktır.

Aşırı sıcakların bedensel ve duygusal sağlığımız üzerinde bir takım olumsuz etkileri bulunsa da, yukarıda bahsedilen faktörlere dikkat ederek bu olumsuz etkileri azaltmak sizin elinizde. Sıcakların, yaz aylarıyla birlikte gelen canlılığı ve hareketliliği yok etmesine izin vermeyin ve yazın keyfini çıkarın. Yüzmek, bisiklete binmek gibi bu aylarda rahatlıkla yapabileceğiniz spor faaliyetlerine ağırlık verin.

Siz ne düşünüyorsunuz ? Bir yorum bırakın.