SSS – Sıkça Sorulan Sorular

KULLANICI ADIMI DEĞİŞEBİLİR MİYİM?

Kaydolduktan sonra maalesef kullanıcı adınızı değişemeyiz. Hesabınızı kapatıp yeni kullanıcı adı oluşturmanıza olanak sağladığımızı bilmek sizi mutlu edebilir. Bunu yapmaya hazırsanız, lütfen müşteri destek ekibinin yeni kullanıcı adınızı bilmesini sağlayın böylece öncekinin işlemi yapmaya uygun olup olmadığını onaylayabiliriz.

SİPARİŞLERİMİ NEREDE BULABİLİRİM?

OnSepeti.com’day üst menüye gidin.

-Bir İş aldıysanız Alişveriş’e tıklayın. “Alıverişim” sekmesi otomatik olarak Aktif, Tamamlanmış, Tamamlanmamış ve İptal edilmiş siparişlerinizi görebileceğiniz şekilde açılacaktır.

-Eğer satıcıysanız İşlerinizden oluşan sipariş listesini görmek için Satışlar’a tuşlayın.

Eğer siparişiniz Alişverişlerim alanında görünmüyorsa ve OnSepeti sipariş numarası oluşturduğumuza dair bir mesaj onayı almadıysanız lütfen PayPal makbuzunuzu kontrol edin. Çoğu durumda PayPal’ın Echeck politikasına bağlı olarak ödemeniz birkaç gün alabilir. Eğer ödemenin eCheck olarak yapılmadığını onaylayabiliyorsanız makbuzunuzda bulunan Paypal transaction ID’nizle ilgili müşteri destek ekibimizle iletişime geçin.

MESAJLAŞMA DEVRE DIŞI KALDI

OnSepeti üyelerinin gizliliği ve güvenliği için, mesajlarını daha iyi incelenmek için bekletildi. Alıcılarınız sizin mesajlarınızın gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bu durumda gözden geçirmek biraz zaman alabilir veya kullanıcılara spam olduğunu düşündürecek kadar hızlıca çok fazla mesaj gönderiyorsunuz. Lütfen destek ekibi elemanımızın incelemesi için bu kategoride destek istediğinizi bildirin: Hesabımla ilgili sorun : Başka bir kullanıcıyla iletişim kuramıyorum. Bu isteğinizi kolayca incelememize izin verecektir ve sizi verimli bir şekilde takip etmemizi sağlayacaktır.

KOLEKSİYON NEDİR?

Koleksiyon İşlerinizi kontrol etmenin, organize etmenin ve paylaşmanın yeni yoludur. Koleksiyon, İşlerin yanındaki collect (heart shaped) ikonuna basarak kontrol edebileceği İş gruplarıdır. Koleksiyon menüsü giriş yaptıktan sonra kullanıcı adının altında sağ üst köşede bulunur. Oku kullanıcı adınızı yanına getirin, menü açılacaktır. Mobil cihazınızda bu menüyü açmak için oka tıklayabilirsiniz.

HESABIMI NASIL KAPATABİLİRİM?

Sizi bunu yaparken görmekten nefret ederiz fakat OnSepeti müşteri destek ekibi hesabınızı kapatırken size yardımcı olabilir. Lütfen yeni bir hizmet isteği bildirin, oradan bunu halledebiliriz. Lütfen isteği “HESABIMLA İLGİLİ SORULAR”’ın altındaki “HESABIMI KAPATMA İSTEĞİ” kategorisinde bildirin.

Eğer tekrar OnSepeti kullanmaya başlamak isterseniz.

HESABIMA PARA EKLEYEBİLİR MİYİM?             

Havale / eft ile ekleyebilirsiniz, ilgili yönergeler sipariş vermeye çalıştığınızda karşınıza çıkacaktır. Alıcılar onaylanmış ödeme işlemcilerimiz tarafından yapılan, ödeme alındıktan ve sipariş oluştuktan sonra bir İş almalıdır. Bu paralar sizin alışveriş bakiyenize ancak aynı OnSepeti siparişi iptal olduğu zaman eklenir. Paralar İşlerinizdeki Tamamlanmış Satışlarınız bittikten sonra Gelir Bakiyenizde kullanılabilir duruma gelir.

HESABI AKTiFLEŞTİRME SORUNLARI

Lütfen bizden gelen aktivasyon mailini (on@onsepeti.com adresinden) aldığınızdan emin olun. Spam/Çöp dosyasını da orada olma ihtimaline karşı kontrol edin.

Hesabınızı aktifleştirmek için linke tıkladığınızda hata mesajıyla karşılaşıyorsanız “HESABIMLA İLGİLİ SORUN: HESABIMI AKTİFLEŞTİREMİYORUM” kategorisinde hizmet isteği bildirin. Böylece isteğinizi kolayca alıp mümkün olduğunca çabuk sizinle ilgilenebiliriz.

 

Paramı Neden Çekemiyorum?

İşinizin alıcı tarafından tamamlanmış görünmesiyle paranın OnSepeti bakiyesine gelmesi arasında 14 günlük “temizlenme” süresi vardır. Bu, hem alıcının hem de satıcının siparişten memnun olduğuna emin olmak için yapılır. Bazen fazladan 1 ya da 2 gün alabilir. Yani sabırlı olun. Bunu tamamladıysanız parayı çekmek için “Satışlar>Gelir” kısmına tıklayın. Daha fazla sorun olursa Müşteri Destek’le iletişim kurun.

Ek İş nedir ?

Taban ilanınız olan 10 liralık ilan üzerine ekler sunabilir, alıcıların daha fazla ödemesi karşılığında yapabileceğiniz alternatifleri ilanınıza ekleyebilirsiniz.

Neden İş’im Reddedildi?

İyi bakın ve emaili dikkatli okuyun. Onlar size neden reddedildiğiyle ilgili tam bilgiyi verecektir. Size yüksek ihtimalle gözden geçirme süreci için uygun değişikliklerle yeni bir İş sunmanızı isteyeceklerdir.Birşey yapmadan önce OnSepeti Kullanım Koşullarını iyice anlayın, böylece yönergelere uyarsınız. Reddedilen birden fazla İşten sonra hala sorun yaşıyorsanız Müşteri Destek’le görüşün ve sabırlı olun.

Nasıl Öne Çıkan İş yaparım ve Nasıl Baba Satıcı Olurum?

Basitçe , bunu tamamen OnSepeti’ne (OnSepeti heads) bırakın. Onlara İşlerinizi sunmanın kolay bir yolu yok gibi görünüyor. 2. Seviyeye geldikten sonra onlar tarafından farkedilmeyi umarak yapabileceğinizin en iyisini yapın. Bazı bilgiler “Seviyeler” sayfasında var. Öne Çıkan İş yapmak için en önemli ipucu; eşsiz ve yüksek kaliteli bir şey önerin. Biriyle aynı veya benzer şeyler yapmak sizi çok ileri götürmez.

Neden Alıcıların İş Taleplerinde Sadece X Miktarında İş Önerebilirim?

Bunun sebebi OnSepeti herkesin bir şansı olmasını istiyor ve spamlardan kaçınıyor. Belli bir seviyeye ulaşmamış satıcılar her 24 saatte İş talepleri listesinde sadece 1 İş önerebilir. Seviye 1 ve seviye 2’de de gitgide yükselecektir. Ayrıca en az %95 pozitif puan verilmiş olmanız gerekir..

Neden 10 liralık işten 8 liraz kazandım?

Biz hiç kazanmayalım mı ? Tüm ilanların %20 si hizmet komisyonu olarak tarafınıza ödeme yapılırken kesilir.

İşime Neden Kapak Resmi Koyamıyorum?

Bütün kategoriler ve alt kategorilerde kapak resmi mevcut değildir. O yüzden böyle bir seçeneğiniz olmayabilir. OnSepeti kapak resmi için tüm yönergeleri izlemeniz gerekir.

-Kapak resmi bir afiş değildir.

-Resmin telif haklarının sizde olması gerekir, fotoğrafın sizin tarafınızdan çekilmiş olması gerekir.

-Resim kalitesi yüksek olmalı, ışıklandırma optimal ve resim net olmalıdır.

-İş resimlerinizde aynı resmi kullanmayın.

-Lütfen resimleri depolamayın.

-Resim İşinizle alakalı olmalıdır.

-Resim bir taraftan diğerine, tam çerçeve olmalıdır (beyaz veya başka düz renkler kullanmayın lütfen)

-Resminize yazı eklemeyin.

-Her bir kapak resmi sadece bir İş için kullanılmalıdır.

-Resim en az 260×1100 piksel olmalıdır. JPEG ve en fazla 2 MB.

 

Alıcı Soruları

Nasıl İş Sipariş Ederim?

Büyük sarı “Hemen Al” butonuna tıklayın. Ödeme seçeneğinizi ve satıcıdan ne istediğinizin bilgisini de ekleyerek yönergeleri izleyin. SİPARİŞ VERMEDEN ÖNCE tüm açıklamayı okuduğunuzdan emin olun, onların videolarını seyredin ve resim örneklerine bakın. Tam aradığınız şeyi önerdiklerine emin olmanız gerekir.

Bir Siparişi Nasıl Tamamlanmış Olarak İşaretlerim?

Satıcı ürünü/hizmeti teslim ettiği zaman sipariş durumu “Teslim Edildi” olacaktır. Siparişi tamamlanmış göstermekle , deneyiminizi puanlandırmak geri bildirim bırakmak için seçeneğiniz olacaktır. Puanlamak veya geri bildirim bırakmak istemezseniz İşiniz 3 gün sonra “tamamlanmış” görünecektir.

Nasıl İş Talebi Oluştururum?

OnSepeti sayfasının üstündeki “Alışveriş”e tıklayın. Sonra sayfanın yanındaki “İşi Sipariş Et”’e tıklayın. İş talebiniz kısa ve tam yerinde olmalıdır.

OnSepeti Hesabıma Nasıl Para Yatırırım?

Havele / Eft yoluyla ya da sipariş verirken Paypal / Kredi kartı aracılığıyla.

Kişisel Hesabıma Nasıl Para Çekebilirm?

OnSepeti buna izin vermez. Parayı sadece OnSepetindeki ilerleyen kullanımınız için kullanabilirsiniz (alıcılar için).

 

Genel Sorular ve Cevaplar

Kullanıcı Adımı Değişebilir Miyim Veya Hesabımı Devredışı Bırakabilir/Kapatabilir miyim?

Kullanıcı adınızı değiştiremezsiniz. Hesabı devre dışı bırakmak/kapatmak için “Müşteri Destek” ile görüşmeniz gerekecektir.

Gelen Kutum/Koleksiyonlarım/Ayarlarım Nerede?

Okunuzu OnSepeti sayfasının sağ üst köşesindeki isminizin üstüne getirin . Bu seçenekleri gösteren pencere açılacaktır.

Bir Siparişi Nasıl İptal Ederim?

İlk yapmanız gereken şey, neden iptal etmek istediğinizle ilgili karşı tarafla bir anlaşmaya varmanızdır. Siparişin en üstündeki (sipariş numarasının üstünde) “Çözüm Merkezi”’ne tıklayın ve en uygun seçeneği seçin. Size bir karşılıklı iptal seçeneği verecektir. Eğer tekrar tekrar iptal talebini kabul etmezlerse “Müşteri Destek”’le iletişim kurun.

 

Bir İş’i Nasıl Satın Alırım?

Satın almak istediğiniz İşin üstüne tıklayın ve İş sayfasında, “Şimdi Sipariş Ver”’e gidin. Oradan, eğer satıcınızın yetkisi varsa ekstra İş veya aynı İş’ten daha fazla isteyebilirsiniz. “Şimdi Sipariş Ver”’e bastığınızda güvenli ödeme sayfasına yönlendirilirsiniz.

Bir Satıcının Seviye Rozeti Ne Demektir?

Satıcılar, aktivitelerinin yoğunluğuna ve ünlerine bağlı olarak seviye 1 ve sonra seviye 2’ye yükselirler. Bu onlara ekstra İş ve aynısından daha fazla kazandırır. Müşterilerin memnuniyeti için satıcıların aktiviteleri ve ünleri günlük olarak sistemimiz tarafından ölçülmektedir. En yüksek puanlı satıcılar topluluğumuzdaki en öne çıkan editörlerimiz tarafından seçilir ve en yüksek puanlı hizmetleri önerirler. Seviyeler özelliğimizle ilgili lütfen (link)

Siparişimle İlgili Bir Sorun Var Ne Yapmalıyım?

Lütfen önce Çözüm Merkezi’ni kullanın. Bu özellik sipariş sayfasının en üstünde bulunur ve kendi kendine yardım etme özelliğine izin verir. OnSepeti müşteri ekibi size en bilinen çözümlerle siparişinizde hemen yardım etmek için vardır. Eğer Çözüm Merkezi’ni kullandıktan sonra Müşteri Desteğiyle iletişim kurmak isterseniz “insanlarla iletişim kur” özelliğini seçin. Sizin daha fazla bilgi almanız için bir destek isteği oluşturacaktır.

Siparişim Teslim Edildi Fakat İstediğim Şey Değildi veya İşten Memnun Olmadım

Lütfen önce Çözüm Merkezi’ni kullanın . Çoğu durumda bu sorun sipariş sayfasında siz ve satıcı arasında çözülmelidir. Böylece OnSepeti size teslim edilen işi reddetme veya satıcnın değişiklik önermeye izin vermesini sağlar. Veya karşılıklı anlaşma bile önerilebilir. Hiçbiri olmazsa lütfen çözüm merkezinde sizin için uygun olan seçenği kullanarak kişilerle iletişime geçin.

Satıcının Bana Gönderdiği Şeyi Beğendim ve Siparişi Tamamlayıp Ödemeyi Yapmak İstiyorum. Bu Nasıl Yapılır?

Sipariş oluşturulduktan sonra ve satıcı başarılı bir şekilde siparişi teslim ederse sipariş sayfasında deneyiminizle ilgili pozitif veya negatif yönde geribildirim bırakmak için seçenek sunulmaktadır.

Teslim Edilmiş İşimi Paylaşmak İstemiyorum

Bu tamamen isteğe bağlıdır. Eğer deneyiminizi puanlarken satıcınız tarafından gönderilen resim veya videoları silmek isterseniz okunuzu aynı mesaj kutusunun üstüne getirin ve okun sağ üst köşesindeki butona tıklayın. Bu, sizin satıcıyla olan deneyiminizi puanlarken çalışma örneğini silmenize izin verir. Ve bunu sosyal medyada da paylaşmak zorunda olmadığınızı bilin.

PayPal Aracılığıyla Ödeme Yaptım Ve Benim OnSepeti Hesabımda Görünmedi Fakat Elimde Ödemeyi Onaylayan Makbuz/Transaction ID Var .

Lütfen buradan Müşteri Desteğe başvurun (link) ve bize ödemenizdeki transaction ıd yi gönderin böylece siparişin durumunu onaylayabiliriz.

Bir İşi Yanlışlıkla Sipariş Ettim

Endişe etmeyin. Çözüm Merkezi size siparişi iptal etmeniz için yardım edecek. Eğer satıcı sizin yönergelerinize cevap vermenizi bekliyorsa Çözüm Merkezindeki “Bu Benim İstediğim Değildi” seçeneğini seçebilirsiniz. Eğer sipariş aktifse lütfen iptal işlemini başlatmak için satıcıya “Bu Siparişi Tamamlamakta Zorluk Çekiyorum” ‘u seçmesini isteyin.

Yapılmasını İstediğim Bir İşi Nasıl Talep Ederim

Eğer hala yapmadıysanız arama özelliğini kullanarak sipariş etmeye uygun İşlerin listesini daraltabilirsiniz. OnSepetinde bir İş talep etmek de kolaydır. Üst menüdeki “Alışveriş”e gidin ve sağdaki “Bir İş Talep Et” kısmına tıklayın. Tam olarak ne istediğinizi belirtebilirsiniz ve öneriniz editörlerimiz tarafından onaylandığında bununla ilgili İş öneren satıcılar size İşlerini önerebilir. Teklif size gelirse aynı sayfada sipariş oluşturabilirsiniz.

Bir Şey Sipariş Ettim Ve Tamamlandıktan Sonra Aynı Sipariş Sayfasına Dönmek İstiyorum Siparişlerimi Nerede Bulabilirim?

Alişveriş listesini açmak için en üst menüdeki “Alışveriş” menüsüne gidin. Önceden tamamlanmış siparişlerinizin bir listesini açmak için “Tamamlanmış” ‘a tıklayın.

V2’de Alıcı Olarak Bir Siparişi Nasıl İptal Ederim?

Siparişinizle ilgili bir şey oluşturuyorsanız lütfen Çözüm Merkezini ziyaret edin (sipariş sayfasının en üstünde) ve sizin için uygun olan en iyi seçeneği seçin. Buradan OnSepeti sizin siparişinize değer biçer ve size sipariş için en iyi çözümü sağlar.

Birden Fazla Siparişle İlgili Bir Durum Varsa Ne Yapmalıyım? Çözüm Merkezini Kullanabilir Miyim?

Birden fazla siparişiniz varsa zaman kazanmak için direkt olarak kişilerle (destek ekibimiz) görüşebilirsiniz veya bir destek isteği oluşturabilirsiniz. (link)

Not: Tek ihtiyacınız olan bir tane istektir. Her bir sipariş için Çözüm Merkezinde aynı işlemi tekrar etmenize gerek yoktur. Sadece basitçe satıcınızdan birden fazla sipariş istediğinizi bilmemizi sağlayın.

 

Satıcılar

1-İşimdeki izlenimler neyi temsil eder?

İş sayfasındaki izlenimler son sizin İşinizin son 7 gün içinde sitedeki listelerde kaç kere gösterildiğini (arama motoru gibi) gösterir.

2-Sorumluluk Neyi Ölçer?(Analitik Sayfası)

Sorumluluk yeni bir sohbete ne kadar hızlı cevap verdiğinizi ölçer. Aylık ortalaması görünür.

3-Neden yeni bir mesaj aldığımda bir bildirim gelmiyor?

Bildirim merkezinde bütün yeni mesajlarla ilgili bildirim alırsınız. Üst menüdeki konuşma balonunu gözleyin, yeşil olduğunda bir bildiriminiz olduğunu gösterir.

4-Koleksiyonlarım Nerede?

Topladığınız bütün OnSepeti’nde bulunabilir. Koleksiyonlarınızı sağ üst köşede kullanıcı adınızın altındaki sağ taraftaki menüde bulabilirsiniz.

5-Gönderebileceğim en yüksek dosya boyutu nedir?

Siparişlerde en fazla 150 MB (100 MB tek bir dosyadan) ve mesaj eklentilerinde en fazla 30 MB gönderebilirsiniz.

6-İş isteklerimi nerede görebilirim?

Üst menüdeki “Satışlar”’a tıklayarak alıcıların İş isteklerini kontrol edebilirsiniz. “Alıcı istekleri “ için sağda bir link göreceksiniz. Burada alıcıların ne hizmet istediğini görebilir ve onlarla ilişkili İş önerebilirsiniz.

Alıcılar üst menüdeki “Alışveriş”’e giderek İş isteği yapabilirler. Oraya istek koyabilir ve size hizmet öneren satıcıları görebilirsiniz.

7-Kapak fotoğrafıma noldu?

Bütün kapak fotoğrafları yazı işleriyle ilgili takımımız tarafından gözden geçirilir ve onaylanır.

Aradıkları şeyler;

-Kapak fotoğrafları İşinizin hizmetini tanıtır ve yazısızdır.

-Resimler JPEG ve bir baştan diğerine tam çerçevelidir ( beyaz fon yok)

-Boyut 260×1100 piksel ve en yüksek 2 MB olmalıdır.

-Koyduğunuz fotoğrafın telif hakları sizin olmalıdır.