Sipariş 102

Sipariş akışı OnSepeti.com’da nasıl işliyor?

Hoşuma giden ilanları nasıl alabilirim ?

Beğendiğiniz ilanları almak için hemen al butonuna a basarak ödemenizi yapmanız yeterli. Satın alma süreci iki tarafa da e-posta gönderilerek haber verilecektir. Satıcı, satın almış olduğunuz hizmeti belirtilen sürede teslim edebileceğini onayladıktan sonra çalışmaya başlar. Çalışmasını tamamlayan satıcı hizmetini size sunar, onay verildikten sonra para transferi gerçekleşir.

Peki aldığım bir hizmeti beğenmezsem ne olur ?

Almış olduğunuz bir hizmetten memnun kalmazsanız, size satıcı ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. OnSepeti.com’daki hoşnutsuzluklar çoğunlukla yanlış anlaşılmadan doğar, ve kısa sürede çözümlenir. Eğer sorun hala devam ederse, ilanın tanımı, gönderilen mesajlar gibi etkenler dikkate alınarak inceleme başlatılır. İnceleme sonucunda, para haklı bulunan tarafa aktarılır.

OnSepeti nasıl kazanıyor ?

OnSepeti, ilanlardan %20 hizmet bedeli almaktadır. Yani 10 liralık satış yapan biri 8 lira kazanır; bu 2 liralık kesinti OnSepeti satıcıya ödeme gerçekleşince yapılır. Listeleme yapmak tamamen bedavadır, istediğiniz kadar ilanı hiç bir ücret ödemeden listeleyebilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yapabiliyormuyuz ?

Tabii ki, dünyanın en güvenilir ödeme sistemi olan PayPal aracılığıyla, Paypal’a üye bile olmadan kredi kartınızla ödemenizi kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Paramı çekebilmem için belli bir sınırı geçmiş olması mı gerekli ?

30 TL lik bir alt limitimiz var, bu muhasebe ekibimizin sömürülmemesi ve kişilerin OnSepeti’ni amacı dışı kullanmasını önlememiz için gereklidir. Ayrıca her 30 TL de fırsat bilinmesin, yine muhasebe ekibimiz daha huzurlu bir hayat yaşasın diye; 1 TL lik işlem bedeli bulunmaktadır. Ödemeniz adınıza kayıtlı banka hesabına ya da adınıza kayıtlı paypal hesabına yapılır. Bilgilerinizin eksik olmaması gerekmektedir.

Herhangi bir üyelik ücreti veya üyelik paketler var mı ?

Hayır, herkesin üyeliği aynıdır ve tamamen ücretsizdir.

OnSepeti güvenli mi ?

Kesinlikle. Her işlem PayPal güvencesi ile yapılmaktaadır, ödemeyi yaparken kullandığınız hiç bir bilgi sistemimize dahi ulaşmamaktadır.

Yapmak vermek istediğim hizmeti hangi kategoriye koyacağımı bulamadım, ne yapmam lazım ?

OnSepeti’nde bir çok kategori ve her kategorinin içinde de birbirinden farklı ilanlar bulunmaktadır. Öncelikle arama yaparak, benzer ilanların hangi kategorilerde bulunduklarını araştırmanızı tavsiye ederiz. Bir sonuç çıkmazsa, Diğer Şeyler kategorisine koymanız en uygunu olacaktır.

“İste Olsun” kutusu dikkatimi çekti; ne işe yarıyor ?

İhtiyacınız olan fakat OnSepeti.com’da bulamadığınız hizmetleri, “İste Olsun” kutusuna yazarak ihtiyacınızı tüm OnSepeti.com kullanıcılarına iletebilirsiniz. Sesinizi duyup ihtiyaçlarınıza cevap vermek isteyen birileri çıkacaktır.

OnSepeti ekibine nasıl ulaşabiliriz ?

Belli bir konuda destek almak için ekranınızın sağındaki Destek Bölümümüzü kullanabilirsiniz. Her türlü sorularınız ve yorumlarınız için ise İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

OnSepeti’ni daha yakından takip etmek için ne yapmak lazım ?

OnSepeti’ni, Facebook ve Twitter sayfalarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca ilgilendiğiniz kategorideki yeni ilanları, RSS kullanarak takip edebilirsiniz.

 Ayrıca;

Sadece kayıtlı üyeler veya Facebook/Twitter girişi yapan üyeler OnSepeti’nden alıp-satabilir. Üye olmak ücretsizdir.

OnSepeti.com üzerinden sipariş vermek dışında herhangi bir yöntemle ödeme kabul veya teklif etmek yasaktır.

Bu yasağa uymamanız üyeliğinizin sonlanması ve sistemden atılmanızla sonuçlanabilir.

İlanlar sadece “Hemen al” butonu kullanılarak satın alınabilir.

Aksi belirilmedikçe, bir ilanı satın alan kişi, satın aldığı hizmetin tüm haklarına sahiptir.

Nasıl Çalışır?

Bir hizmet satın almak isteyen kullanıcı, OnSepeti.com’a önce ödeme yapar. Sipariş tamamlanınca, OnSepeti.com, satıcının hesabına kazandığı miktarı yatırır. Eğer bir hizmeti satın alan kullanıcı geçerli bir sebep göstererek memnun kalmazsa, parası iade edilir.

Siparişlerin İletilmesi

Kullanıcı bir hizmet satın aldığında e-posta ile bilgilendirilir. Satıcı, belirttiği süre içinde siparişini teslim etmek zorundadır. Aksi takdirde, hizmeti satın alan kullanıcı, iptal etme hakkına sahip olur. OnSepeti.com üzerinden işlem yapan kullanıcıların kimlikleri anonimdir. Yetişkin içerikli, yasa dışı, kaba, saldırgan, telif hakları başkasına ait, provakasyonel, şiddet içeren, reklam içeren ve benzeri işler göndermek kesinlikle yasaktır. Bu tarz davranışlar hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasıyla sonuçlanabilir.

İşin Teslimi ve İletişim

Gönderdiğiniz dosyaların virüs taramasını yapmaktan siz sorumlusunuz. OnSepeti.com, sitenin kullanımından ya da iletilen dosyalardan dolayı oluşabilecek, doğrudan veya dolaylı herhangi bir zarardan sorumluluk kabul etmez. Satıcılar tamamladıkları siparişlerin dosyalarını veya siparişi tamamlandığına dair kanıtlarını sistem üzerinden, satın alan kullanıcıya iletmekle sorumludurlar. Sipariş teslim edildikten sonra satın alan kullanıcının onay vermek için üç(3) günü vardır. Bu süreç geçtikten sonra sipariş tamamlanmış olarak otomatik bir şekilde işaretlenir.

Kazançların Aktarılması

Kazançlarınzı çekilebilmeniz için öncelikle bir PayPal veya banka hesabınız olması gerekir. Lütfen kazançlarınızın aktarımını istemeden önce, PayPal hesabınızın ödeme kabul edebildiğinden emin olun. OnSepeti.com’da bulunan hesabınızda yalnızca bir adet PayPal hesabı kullanabilirsiniz. Kazançlarınız siparişinizi teslim ettikten ve en geç 1 gün içinde onay aldıktan hemen sonra hesabınıza aktarılır.

Siparişler

Ödeme onaylandıktan sonra, siparişiniz oluşturulur. Eğer OnSepeti.com haricinde ödeme yapmanız isteniyorsa, bize bildirin. Bankanız aracılığıyla ödemeyi iptal ettirmek istemeniz hesabınızın kapatılmasıyla sonuçlanabilir. Herhangi bir sorun olduğunda, sorunu karşılıklı çözmeye çalışın. Eğer daha fazla desteğe ihtiyacınız olursa müşteri hizmetleriyle iletişime geçin. Sipariş iptali (eğer geçerli bir sebep varsa), müşteri hizmetleri tarafından ödemeyi takip eden 5 günlük bir süre içerisinde yapılabilir. Bu süre geçtikten sonra sipariş iptali talebinde bulunmayınız.

Nakliye – Kargo

OnSepeti.com üzerinden hizmet satıldığı gibi ürünler de satılabilmektedir. Bu tarz ürünler için Satıcı’lar ekstra nakliye ücreti isteyebilirler. Satıcılar, nakliye ücretlerini fiyata eklerler. Önemli: Alıcı fiziksel olarak teslim edilen bir ürün aldığı zaman, Satıcıya teslimat adresi belirtmek zorundadır. Alıcı teslimat adresini sağladıktan sonra, Satıcı teslimatın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinden sorumludur. OnSepeti.com, nakliye, ürün takibi, teslim edilen ürünün kalitesi, hasarsızlık ve benzeri konularda herhangi bir yükümlülüğe sahip değildir. OnSepeti, teslim edilen üründe oluşan veya teslim edilen ürünün yol açtığı doğrudan veya dolaylı herhangi bir hasardan dolayı sorumlu tutulamaz.

Siparişi İptal Etme

-OnSepeti siparişin iptal edilmesine neden olacak herhangi bir durumda, alıcı ve satıcı arasında olan iletişimi destekleyen bir platformdur. Sipariş iptali, Hizmet Kullanım Şartları’nı ihlal eden veya uygun bir gerekçe olmadığı sürece (bu bizim kullanım şartlarımızı dolaylı yoldan ihlal etmemektedir) en son seçenek olmalıdır. (yani sipariş verirken kararlı olun J) . Lütfen Müşteri Destek Hizmetleri’ne daha iyi incelemeleri için detaylı bir açıklamayla birlikte müşteri hizmetlerine ulaşın.

-Sipariş iptali, alıcı/satıcı tarafından Çözüm Merkezi’nde bulunan karşılıklı iptal ( anlaşmalı iptal) seçeneğini kullanarak, sipariş işlemi devam etmekteyken yapılabilir. Müşteri Destek Hizmetleri sipariş iptalinde yardımcı olabilir fakat yoğun taleplerden dolayı gecikme yaşanabilir. Her zaman önce sipariş sayfasındaki uygun seçenekleri uygulayın.

-Müşteri Destek Hizmetleri tarafından gerçekleştirilen iptaller , uygun görülürse, sipariş tamamlandıktan sonra 10 gün içinde yapılır. 7/24 destek sağlamaktyız ve yeni destek taleplerini en kısa zamanda gözden geçiriyoruz. Sipariş tamamlandıktan haftalar veya aylar sonra bizimle iletişime geçmeniz halinde sipariş iptal edilmeyecektir, özellikle para satıcı tarafından çekilmişse. Daha iyi karar verilebilmesi için iptal için bize ulaşan satıcıların onlara uygun olan bakiyeye sahip olmaları gerekir. Yukarıda belirtilen süre içerisinde satıcı veya alıcıyla ilgili herhangi bir durum olursa kullanıcıların OnSepeti’ndeki hareketleri tekrar gözden geçirilir ve gereken işlem yapılır. Satıcılar sipariş tamamlandıktan sonraki 14 gün içinde (paranın tamamlanması gereken zaman) karşılıklı iptal (anlaşmalı iptal) önerebilir. Para yatırıdıktan sonra satıcının parayı çekme yetkisi vardır ve bu saatten sonra siparişi iptal edemez. Bunu yaparken amacımız satıcıya ve alıcıya siparişten emin olmak ve alıcıyı memnun etmek için yeterli zamanı sağlamaktır. –

-Alıcı, istediği zaman siparişini gözden geçirmemiz ve işlemin sürdürülmesi için bize danışabilir. OnSepeti ekibi olarak birçok faktörü göz önünde bulundurarak (satıcının puanları, sorumluluğu ve geçmiş siparişleri) en doğru seçeneği hesaplar. Çoğu durumda eğer siparişi iptal etmek için geçerli bir neden yoksa alıcı, satıcıyla direk temasa geçer. Gelen siparişin değişim işleminde olduğu gibi, sipariş iptali işlemi de keyfi olarak yapılamaz. Alıcının, satıcıyla olan deneyimini puanlandırma ve paylaşması için uygun içeriğimiz vardır. Satıcılar sipariş tamamlandıktan sonra 14 güne kadar (paranın yatırılması gereken süre) karşılıklı iptal önerebilir. Siparişlerinize itiraz etmek için Paypal/Skrill’e başvurmaktan kaçının. Bizim Kullanım Şartlarımız’a uygun değildir ve ödeme gerçekleşene kadar hesabınızı sınırlandırmamıza yol açabilir. (aman diyeyim uzak durun J)

-Ödemeye aracı olan firma tarafından herhangi bir geri ödeme durumu olursa OnSepeti otomatik olarak siparişi iptal edecektir. Eğer aracı firma bir işlem yaparsa biz sizin güvenliğiniz için işlemi iptal etme veya bekletme durumunda kalabiliriz (çalıntı kredi kartı, diğer dolandırıcılık durumları). OnSepeti ekibi bunu size güvenli bir alan yaratmak için yapıyor.

-Bir sipariş iptal edildiğinde para, alıcının hesabına iade edilir. Toplam alışveriş bakiyenizi görmek için ALIŞVERİŞ>ÖDEMELER kısmına gitmeniz yeterlidir. İşleminiz gerçekleştikten sonra para, gelir hesabınıza gönderilir. Toplam hesap bakiyeniz (gelir+alışveriş) sayfanın üstünde, sağ tarafta kullanıcı adınızın yanında bulunur.

-OnSepeti satıcının sağladığı servisin içerik, kalite ve seviyesinden sorumlu değildir. İşin düzgünlüğü, teslimi ve alıcı-satıcı ilişkilerini garanti etmemekteyiz. Kullanıcılarımıza puanlama sistemimiz, topluluğumuz, ve işlerini yaparken sağduyulu olmalarını tavsiye ediyoruz.

Genel Şartlar

OnSepeti.com’un Kullanım Kuralları’na aykırı davranmak hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasıyla sonuçlanabilir. Satıcılar, kapatılan hesaplardaki kalan kazançlarını 5 günlük bir güvenlik ve inceleme zamanından sonra alabilirler. OnSepeti.com, uygun olmayan davranışlardan dolayı, herhangi bir kullanıcı hesabını askıya alma ve/veya kalıcı olarak kapatma hakkını saklı tutar. Hesapları askıda olan kullanıcılar OnSepeti.com üzerinden alım/satım yapamazlar. OnSepeti.com, işbu sözleşmede zaman zaman değişiklikler yapabilir. Değişiklik yapıldığı zaman OnSepeti.com, en güncel sözleşmeyi ilgili linkte her zaman ulaşılabilir bir şekilde tutar.

Kullanıcı olarak siz, OnSepeti.com’u kullanmakla, en güncel sözleşmenin şartlarını kabul ve beyan etmiş olursunuz.

Telif Hakları ve Sınırlandırmalar

Aksi açık ve net bir şekilde ifade edilmedikçe, siparişin teslim edildiği andaki tanım metninde görünen iş ve bu işle ilgili teslim edilen tüm materyalin telif hakları, fikir hakları, kullanım hakları, ahlaki sorumluluğu dahil olmak fakat bunlarla sınırlı olmak kaydıyla, tüm yasak hakları satın alan kullanıcıya aittir. Satış yapan kulanıcı, satın alana tüm bu hakları aktardığını açık olarak kabul eder. Bir hizmet sunarak, satın alan kullanıcı, OnSepeti.com üzerinde sundukları bu hizmeti satmak veya kiralamak için yeterli yetki ve haklarının olduğunu beyan eder.

LÜTFEN DESTEK İSTEĞİNİZİ BİLDİRİN

İsteklerinize en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. (heyecan yapmayın ) . Destek isteği bildirmeden önce SSS bölümümüzde sorunuzun cevabı olup olmadığına bakın. Eğer halihazırda destek isteğinizin olduğuna dair bir mesaj aldıysanız sıkı durun ve ilk uygun OnSepeti müşteri destek ekibi elemanımızın sizinle ilgilenmesini bekleyin. Destek isteklerine cevap verme süresi 1-48 saattir.

HIZLI ÇÖZÜM ALACAĞIMA NASIL EMİN OLABİLİRİM?

İstek kategorisini doldurun. Konu, kullanıcı adı, sipariş numarası gibi detaylar, ilgili başka kullanıcı adı, sizi mutlu etmek için ne yapabiliriz ve sorunlarınızla ilgilenirken bilmemizi istediğiniz herhangi bir teknik bilgi. Destek talebinizle birlikte bir ekran kaydı çekebilirsiniz. Bütün gerekli bilgilerinizi doldurduktan sonra “Destek Talebi Gönder” tuşuna basın.