Sipariş 101

Nasıl İş Sipariş ederim?

İş siparişi vermek için satıcının iş sayfasına gidin ve Hemen Sipariş ver butonuna basın. Eğer satıcınızın iş extra sağlama hakkı varsa veya aynı işte birden fazla ürün sipariş vermek istiyorsanız bunun için Hemen Sipariş Ver’e basmadan önce önünüze bir menü açılacaktır.

Hemen Sipariş Ver’e bastıktan sonra ödemeyi gerçekleştirmek için güvenli ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz. OnSepeti ödemeyi aldıktan sonra ALIŞVERİŞLERİM (ALIŞVERİŞ>ALIŞVERİŞLERİM) sayfasına ve yapılacaklar listesine siparişinizi ekleyecektir.

SİPARİŞİ NASIL TESLİM EDERİM?

Tamamlanan siparişinizi teslim etmek için, basitçe sipariş sayfasına gidin. Alıcınıza gönderilmesini istediğiniz herhangi bir mesaj veya dosya varsa ekleyin. Bir teslim bildirimi otomatik olarak siparişin teslim edildiğini onaylaması için alıcınıza gönderilecektir.

 

SİPARİŞ DURUMU

Siparişin durumu ilerlemeyi takip etme açısından bütün taraflar için önemlidir. Sipariş sayfanızın en üstünde Sipariş İlerleme Çubuğu görünecektir.

TAMAMLANMAMIŞ

Bir sipariş tamamlanmamış olarak göründüğü zaman alıcı, satıcı için gerekli olan bilgiyi henüz vermemiş anlamına gelir. Alıcı, satıcının talimatlarına cevap vermeden sipariş durumu ayarlanamaz. (Satıcıya not; Daha fazla bilgi istemiyorsanız bu alanı boş bırakabilirsiniz)

Alıcı siparişi başlatmak için talimatlara cevap vermesi gerektiğini gösteren turuncu renkli bir kurdele/şerit görecektir. Satıcının, talimatlara yanıt vermesi için alıcıyı dürtebileceği bir seçenek vardır. Siparişin oluşturulmasından bir hafta sonra satıcı , iptal oranlarına veya puanlarına herhangi bir zarar gelmeden siparişi iptal edebilir.

İLERLEME HALİNDE

Bir sipariş ilerleme halinde göründüğü zaman bu, alıcının satıcıya gereken bilgiyi verdiğini, satıcının kendi ayarladığı beklenen süre içinde teslim etmesinin beklendiğini gösterir. Alıcı beklenen teslim tarihini ilerleme çubuğunda görebilir. Satıcı da belirlenen teslim tarihini görebilir. Ayrıca Deliver seçeneği en yukarıda yer almaktadır.

TESLİM EDİLDİ

Bir sipariş teslim edimiş göründüğü zaman satıcı, alıcının gözden geçirmesi için son bir teslimat mesajı göndermiştir. Alıcı teslimatı geri bildirimle kabul edebilir veya sipariş çin değişiklik talep edebilir. Alıcı geribildirimi Greenfeedback box aracılığıyla bırakabilir. Bütün geribildirim mesajları satıcının İjinde görülebilir. Satıcının İj sayfasında görünmeden puan vermek için yorum bırakmamayı seçebilirsiniz. Ayrıca Değişim talep ederek siparişi reddedebilirsiniz, böylece satıcı size yeni bir siparişle devam edebilir.

Bir satıcı tekrar teslimat yapabilir. (eğer birden fazla dosya göndermeniz gerekiyorsa – zaten teslim ettiyseniz tabii ki gerek yok). Eğer teslimat değişim gerektiriyorsa satıcı alıcı için tekrar gönderim yapabilir böylece alıcı , yapılan değişikliği gözden geçirir. Kargo gerektirmeyen siparişlerde eğer alıcı geri çevirmezse veya siparişi tamamlarsa teslim edildikten 3 gün sonra tamamlanmış görünür.

GERİ ÇEVRİLDİ

Bir sipariş geri çevrildiğinde alıcı, satıcıdan isteklerine uyması için siparişi gözden geçirmesini isteyebilir. Satıcıya tekrar teslim etmesini hatırlatırız ve her iki kullanıcı da teslimle ilgili sorunu çözmek için iletişime geçer. Satıcıya değişim için belli bir süre verilmez.

Alıcı ilerleme çubuğunda satıcıdan değişimin talep edildiğini gösteren bir mesaj görecektir.

Satıcı sipariş sayfasında tekrar teslim etmesi gerektiğini hatırlatan bir orange ribbon görecektir.

ANLAŞMAZLIK HALİ

Bir sipariş anlaşmazlık halinde görünüyorsa, satıcı veya alıcı tarafından anlaşmalı iptal talep edilmiştir. Talep edilen taraf isteğe cevap vermezse 2 gün sonra sipariş iptal edilir. Satıcı ve alıcı ilerleme çubuğunda iptal isteği güncellemesi görecektir. Burada siparişin iptal edilmeden önce kaç günü kaldığı belirtilir ve önceki sipariş durumuna dönmek için iptali durdurma seçeneği vardır.

TAMAMLANMIŞ

Bir sipariş tamamlanmış görünüyorsa 3/14 gün sonra otomatik olarak kapatılır ya da alıcı siparişle ilgili geri bildirim bıraktıktan sonra. Satıcının hanesine kazancı yazılır ve14 günlük temizlenme süreci; sipariş tamamlandı olarak işaretlendikten sonra başlar.. Alıcı ilerleme çubuğunda siparişin durumunu onaylamak için bir mesaj görür. Satıcı da hem onay mesajını görür hem de gelir miktarını. Artık alıcıyla olan deneyiminizi puanlayabilirsiniz.

GERİ BİLDİRİMLE DENEYİMİNİZİ PUANLANDIRMAK

Geri bildirim OnSepeti’nin , satıcı ve alıcı birbirleriyle çalıştıktan sonra deneyimlerini puanlandırdıkları gerekli bölümlerden biridir. Geribildirim puanları parmakla beğenme veya beğenmeme işaretiyle yapılır. Ve alıcılar için sipariş teslim edildikten sonra (ve satıcı için sipariş tamamlanmış görüldükten sonra) kullanılabilir olur. Deneyiminizi puanlandırırken yapılan yorumlar satıcının İj sayfasında (müşteri değerlendirmelerinin altında) uygun olduğu zaman yapılabilecek bir iş örneğiyle birlikte (canlı portfolyo özelliğinin bir parçası gibi görünür)

-Alıcılar herhangi bir değerlendirme yorumu olmadan Tamamlanmış siparişleri için pozitif veya negatif yönde puan verebilirler. Bu direkt olarak satıcının İş sayfasında müşteri bölümünde görünmez fakat satıcının pozitif veya negatif puan kazanmasını sağlar.

-Alıcılar değerledirmelerine bir iş örneği ekleyebilir veya çıkarabilirler. İş örneğini çıkarmak için, değerlendirmenizi yazarken iş örneği resminin yanındaki (-) tuşuna basın.

-Alıcılar ve satıcılar konulduktan kısa bir süre sonra geri bildirimlerini çıkarabilir veya düzeltebilirler.

-Bir sipariş geri bildirimle birllikte tamamlanmış göründükten sonra para hala mecburi 14 günde ödeme penceresinde ödeme durumundaysa satıcı Çözüm Merkezi vasıtasıyla karşılıklı siparişi iptal önerebilir. Eğer alıcı sipariş iptalini kabul ederse geri bildirim de çıkarılabilir. Sipariş alıcının onayı olmadan iptal edilmişse geri bildirim siparişte kalır.                                    Not: Satıcının sipariş otomatik olarak iptal edilmeden önce 2 günü vardır. Bundan önce istediğiniz zaman sipariş iptali isteğinizi geri çekebilirsiniz.

-Deneyiminizi puanlandırmak tamamen isteğe bağlıdır ve bir siparişi tamamlamak için şart değildir. Geribildirimlerde yer alan yorumlar ve iş örnekleri , üye ve üye olmayanlar tarafından görülür. OnSepeti’nin Gizlilik Politikası için x linke tıklayın.

DEĞERLENDİRMEYİ GERİ ALMA

Alıcılar deneyimlerini diğerleriyle geri bildirim vasıtasıyla paylaşır. Bir alıcının geri bildirim bırakması onun yetkisindedir. Alıcının geri bildirimi siparişinde karşılaştığı tüm memnuniyeti veya memnuniyetsizliği açıklamalıdır. Alıcı ve satıcının tüm iletişimini göz önünde bulundurmak, satıcının İş tanımlaması ve diğer kayda değer faktörler. OnSepeti, Kullanım Şartları’nı ihlal etmediği sürece bir alıcının değerlendirmesini geri almayacaktır.

SATICILAR

Geri bildirime ilişkin müşteri destek ekibiyle iletişime geçilecek faktörler

-Satıcılara geri bildirimleriyle ilgili ilk önce alıcılarla iletişime geçmesini tavsiye ederiz. Satıcı, tamamlanmış göründükten sonra siparişle ilgili alıcıyla iletişime geçmeden herhangi bir geri bildirimi kaldırmayız (eğer bizim Kullanım Şartlarımızı ihlal etmiyorsa). Alıcınızla iletişime geçemiyorsanız müşteri desteğimizin bunu bilmesini sağlayın.

-Alıcınızın sizden beklediği hizmeti, İjinize ne kadar yatırım yaptığını, teslim edilmesinin ne kadar zaman aldığını düşünün ve kendinizi onun yerine koyun. Onlarla profesyonelce konuşun, küfür etmeyin, isimle hitap etmeyin, BÜYÜK HARF KULLANMAYIN, sakinliğinizi koruyun. Hatayı düzeltmeyi veya siparişi tekrar etmeyi deneyin. Bekledikleri şey olmadıysa özür dileyin ve ne yapabileceğinizi sorun. Bazen Karşılıklı İptal (Çözüm Merkezi vasıtasıyla- “Siparişi tamamlamakta zorlanıyorum” seçeneğini kullanarak) en iyi çözüm olabilir.

-Eğer OnSepeti Kullanım Şartları’nın ihlali olursa,taciz iftira atma veya küfürlü konuşma gibi, lütfen Müşteri Destek ekibiyle siparişi ve geri bildirimi tekrar gözden geçirmeleri için iletişim kurun. Bunun dışında geri bildirimlerini kaldırmak için alıcının izin verdiğini onaylaması gerekir. Olumsuz değerlendirmeler zamanla azalır eğer iyi iş yapmaya ve pozitif sonuçlarla teslim etmeye devam ederseniz.

-Geri bildirim sisteminin amacı dışında kullanılmasını önlemek için, satıcıya verilen tüm puanların sadece OnSepeti platformundan yapılmış olması , meşru satışlar olup, topluluğumuzdaki kullanıcılardan gelmelidir. Puanı yükseltmek için OnSepeti dışından ayarlanan ödemeler ve OnSepeti’ni sahte ödemelerle kötüye kullanmak hesabınızın kalıcı olarak engellenmesine neden olur.

Alıcılar

Alıcılara özellikle satıcıların siparişlerini teslim etmek için ne kadar çaba sarfettiklerini göz önünde bulundurmalarını öneririz. Eğer satıcının İj tanımından olduğu şekilde siparişini yerine getirmediğini gerçekten düşünüyorsanız, bu deneyimi diğerleriyle paylaşma hakkınız var.

-Satıcıları OnSepeti geri bildirim sisteminin kötüye kullanılmasından korumak ve marketplace etiquette için , sipariş sırasında karşılaştığınız herhangi bir durumda ve sipariş tamamlanmış göründükten hemen sonra ilk önce satıcıyla çözülmelidir. OnSepeti alıcı ve satıcıların siparişlerinde karşılaştıkları bir sorunda self-servis olanaklarından faydalanmalarını sağlar (Değişim talep etme, Karşılıklı İptal, Çözüm Merkezi).

-Geri bildirim tamamlanmış siparişlerde değiştirilebilir. Sipariş iptal edilirse yeni geri bildirim mesajı diğerine eklenmez.

Pazar Etiketi

Kimse oyunbozanlık yapılmasını sevmez ve belirli bir alıcı veya satıcıyla kullanıcıların siparişlerinde sıkıntı yaşadığını görmekten nefret ederiz. Satıcının İş tanımını okuyun ve diğer alıcıların bu satıcıdan ne beklemenizle ilgili yazdıklarını okuyun. Hala emin değilseniz İş reklamlarının ne olduğunu anlamak için satıcıyla temasa geçin. (Her İş sayfasında geçerli olan link) . İş sipariş edildiğinde lütfen okuyun ve satıcının İş talimatlarını yerine getirin (eğer uygunsa). Ve aklınızda bulunsun, hala açıklığa kavuşturmak için satıcının İş sayfasına gidip “Satıcıyla İletişime Geç”e tıklayarak satıcıyla iletişim kurabilirsiniz. Sadece talimatlari uygulamak için sipariş sayfasına geri gitmeyi unutmayın. Forumumuzda daha fazla ipucu bulabilirsiniz. (forum linki) .

Satıcı olarak

Alıcılar İş’inize baktığında ne gördüklerini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Bir İş oluşturmakla ilgili en iyi ipuçlarını forumumuzda bulabilirsiniz. (forum linki)

Bir sipariş işleme girdiği zaman alıcıların satıcıya ne istediklerini tam olarak ifade etmeleri gerekir. Kendinizi onların yerine koyun ve istedikleri şeylere karşılık İş tanımlarının ne olduğunu tekrar okuyun. Eğer size teslim edilen şey beklediğiniz şey değilse (link)

Diğer yandan keyfi bir durum değilse sipariş teslim alındıktan sonra satıcınızdan değişim talep edin. Yüksek puanlı satıcılar sizin istediğinizi oluşturmak için çalışırlar. Belirtmekte fayda var.

Satıcılar alıcıların isteği üzerinde çalışırken sanatlarında etkileyici olmalıdırlar. Birbiriniz için değerinizi anlayın (her gün birileri size o konuda tamamen güvenmese 10tl veya daha fazlasını harcamaz)

Sipariş sayfasında bulunan mesaj özelliğiyle birkaç örnek gösterin veya işlemdekilerden örnek gösterin. Ne istediğinden emin değilseniz alıcınıza sorular sorun. Saygılı olun ve alıcının sizin İjinizden sipariş ettiğini anlayın. Randevulaşma gibi-iki taraf da ilk buluşmalarında gergindirler. Değerli kılın! Sadece alıcınızın istediği işin onun onayı için hazır olduğuna emin olduktan sonra teslim edin.

 

Anlaşmazlık Çözme

Problemlerin %99 u alıcı ve satıcı arasındaki iletişim eksikliğinden dolayı çıkar. Satıcılar sizden sipariş verir vermez bazı bilgilere ihtiyaç duyabilir, lütfen bunlara olabildiğince hızlı yanıt verin ki işinizde hızlı tamamlansın. Alıcılar satın aldıkları ilanı hatırlamalı ve satıcılardan ilan harici şeyler teslim etmelerini beklememelidir.

Müşteri hizmetleri ekibimiz yüksek sayıda destek talebini karşılamak için canla başla çalışmaktadır. Talepleriniz daha hızlı karşılanması için bize yardımcı olabileceğiniz birkaç ipucu;

Sorununuz halen aktif bir iş ile ilgiliyse site içindeki düğmeleri kullanabilirsiniz, işi reddetmek, karşılıklı iptal etmek vb.

Bir iş tamamlandı olarak işaretlendikten sonra kazancınız hesabınıza yazılır ve 14 günlük temizlenme süreci başlar. Bu süreç alıcı tatmini ve finansal işlemleri garanti altına almak için mevcuttur.

İşlerinizi yapamayacağınız dönemlerde pasifize edebilirsiniz, böylece sipariş gelmez ve kötü yorum almazsınız.

Gerekli işlemlerin tamamında otomatik e-posta sistemlerimiz çalışır, bu şekilde gerekli olduğu her an e-posta ile bilgilendirilirsiniz ve rahat rahat önemli gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bir iş onay beklerken; editörlerimiz işinizi kontrol ediyor ya da geliştiriyor demektir. Böylelikle İş’ler kalite standartlarımıza ve kullanım koşullarımıza uygun olur. Eğer iş onay almaz ise editörlerimiz bilgilendirme yapabilir ya da iş’i silmek zorunda kalabilir. Böyle bir durumda lütfen ilanınızı daha dikkatli bir şekilde yeniden gönderiniz. İlanlarınızda daha başarılı olmak ve daha çok kazanmak için sitemizde bulunan diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.